Africký úkaz Richard Bona se po čase opět těší na brněnské fanoušky, místní guláš a tentokrát i české spoluhráče. My se zase těšíme na jeho bezprostřední show balancující mezi jazzem, funkem a world music, premiérově v obklopení big bandu Jazz Dock Orchestra.
Bonův otec byl zpěvák a perkusionista, jeho matka zpěvačka – Richard se tak s hudbou intenzivně setkával už od dětství. Nadání, kterým byl obdařen, se tak mohlo úspěšně rozvíjet. Když mu byly čtyři roky, začal se učit hrát na balafon a v pěti už vystupoval v místním kostele. Protože jeho rodina byla chudá, vyráběl si většinu hudebních nástrojů sám, a to včetně flétny a kytary – ta měla struny nataženy přes nádrž ze starého motocyklu. S kytarou začal už v jedenácti a od té doby jej nepustila. Trochu pravda narostla, ale láska ke strunám přetrvala.
Spolupracoval či nadále spolupracuje s jazzmany, jako jsou Pat Metheny, Bobby McFerrin, Mike Stern či Steve Gadd. Turné s Pat Metheny Group se stala tak trochu i mezníkem v jeho kariéře. Bona se jejich prostřednictvím vyšvihl mezi smetánku pop jazzu a world music. Každý zkrátka viděl, že jeho frázování a energická baskytarová ekvilibristika jsou nenapodobitelné. Ve vlastních projektech se projevuje jako zdatný multiinstrumentalista a charismatický zpěvák. Zpívá v angličtině, francouzštině i v jazyce douala, a jak ukázal při posledním brněnském vystoupení, nebojí se ani češtiny. Na brněnském JazzFestu v minulosti vystoupil s kapelou Mandekan Cubano, inspirovanou kubánskou hudební tradicí, a také se svou domovskou multižánrovou Richard Bona Group, v níž hraje nejen na baskytaru, ale i balafon, perkuse a kytaru. Spojení s českým ansámblem Jazz Dock Orchestra pro Bonu představuje nový zdroj inspirace, a my si tak budeme moct užít další z jeho hudebních tváří.